Koriandr a jeho účinky

Koriandr  je další ze zdraví prospěšných koření. Používal se už ve starověku k dochucování pokrmů a vína, výrobě léčivých přípravků a dokonce se údajně přidával i do nápoje lásky:)

 

Jak chutná koriandr

Z koriandru využijeme listy, stonky i semínka a všechny části rostliny chutnají jinak. Je pravda, že jeho aromatickou chuť lidé buď milují nebo nesnáší:) Doporučuji mu dát ve svém jídelníčku šanci. Kromě potěšení chuťových buněk můžete i přispět ke svému zdraví.

 

Koření koriandr

Sušený Koriandr přidávejte k tučným pokrmům, aby vám po nich nebylo těžko. Koriandr totiž pomáhá s trávením. Úžasně ladí s masem i zeleninou a ochucuji s ním polévky a omáčky. Ráda si ho jen tak přisypu na chléb s máslem, na sýr nebo marmeládu.

Čerstvý koriandr je taky plný důležitých antioxidantů. Listy koriandru přidávám do salátu, na polévky, nebo když se hecnu a pustím se do asijské a indické kuchyně. Jídlu dají šmrnc a autentičnost. Pokud v létě grilujeme, nikdy u nás nechybí mísa salátu s bylinkami vč. čerstvého koriandru. Zelené rostlinky alespoň trochu mírní karcinogenní vlastnosti grilovaného masa. A pokud vám nechutná výrazná chuť koriandrových listů, můžete koriandr nahradit zelenou petrželkou.

Mrkněte, co všechno takový koriandr taky umí:

Koriandr přispívá k

  • normálnímu trávení, 
  • podporuje imunitní systém a přirozenou obranyschopnost 
  • skvělý antioxidant
  • přispívá ke kontrole tělesné hmotnosti
  • normální činnosti močových cest
  • normální činnosti nervové soustavy
  • normální činnosti kardiovaskulárního systému - cholesterol v krvi

 

FoodMood koriandr účinky text

 

Koriandr a pálení žáhy

Pokud vás trápí pálení žáhy, ostré a příliš intenzivní koření nebude dobré volba. Ale takový koriandr, se špetkou kurkumy a fenyklu vám může pomoci.

 

Koriandr a těhotenství

V těhotenství se nemusíte vyhýbat ani koriandru. Menší množství, tedy špetka na porci, pomůže těhotným ženám v trávení a zažívání.

 

Recept koriandr 

Inspirujte se, jak použít koriandr, třeba v této kouzelné pórkové polévce:)