Tymián

Tuto drobnou nenáročnou bylinku si můžete vypěstovat na každém balkoně i zahrádce. Vydrží na slunku a odpustí i zapomětlivcům, co flákají zalévání (jako třeba já). Stříhám větvičky po celý rok, takže i v zimě si můžu dopřát čerstvou bylinku do jídla i do čaje. Nejsilnější aroma má tymián na jaře.

Tymián historicky

I tymián se jako předešlá koření používá už po tisíce let. Už staří Egypťané ho používali nejen pro balzamování těl, ale i k léčení zranění a různých nemocí. A není divu, tymián obsahuje silné antiseptikum ničící choroboplodné zárodky.

Tymián účinky

List tymiánu obsahuje řadu esenciálních olejů, zejména thymol a karvakrol, stejně jako třísloviny a flavonoidy. Z tymiánu se mj. získává esenciální olej thymol, který používá v medicíně. Thymol je velmi silné antiseptikum ničící houby a bakterie. Často ho najdete v zubních pastách a ústních vodách.

Esenciální olej thymol dodává tymiánu jeho charakteristickou vůni. Organismem se rychle vstřebává a tráví v žaludku a střevech. Thymol má dezinfekční, antioxidační, protizánětlivé, antimikrobiální, antivirové a imunomodulační vlastnosti.

Carvacrol je rostlinná látka podobná thymolu, ale méně často se vyskytující. Tato látka má antioxidační, bolest tišící a hřejivé účinky. Může také inhibovat růst různých typů bakterií, jako je Escherichia coli a Staphylococcus aureus, ničením buněčných membrán těchto bakterií. V kombinaci s thymolem má carvacrol protizánětlivé a protiplísňové účinky.

Tymián je silný antioxidant

A pak tady je jeho skvělá antioxidační vlastnost, kterou dokazuje jeho vysoké postavení na stupnici ORAC. Hodnota ORAC určuje, jak účinně daná potravina ničí volné radikály. Naše buňky jsou denně díky mnoha vnějším i vnitřním vlivům ničeny právě volnými radikály. No a čím je hodnota ORAC vyšší, tím je potravina účinnější, tedy tím efektivněji zpomaluje stárnutí a zabraňuje vzniku onemocnění. Antioxidantů bychom přes den měli sníst co možná nejvíce.

Tymián jinak přispívá k

  • Normální funkce močové soustavy
  • Normální funkce imunitního systému 
  • Normální činnost jater 
  • Normální funkce dýchacího systému (u nás se bez něj neobejde žádný čaj na suchý kašel, jelikož podpoří vykašlávání)
  • Kontrola tělesné hmotnosti, vylučování vody z organizmu
  • Normální činnost gastrointestinálního traktu a střev

 

FoodMood Tymian leci

Na jaké jídlo je dobrý tymián

Nejradši mám pesto na pečené maso připravené z tymiánu, rozmarýnu, saturejky a dalších bylinek. Tymián přidávám do polévek, na pečené ryby i zeleninu, do luštěninových jídel právě pro jeho pozitivní účinek na trávení. 

Z tymiánu si můžete připravit i tymiánový syrup nebo tymiánovou mast, která se maže při kašli na hrudník.

 

Tymián nežádoucí účinky

Předávkování thymolem může podráždit sliznice a vést k průjmu a zvracení. Nejsou známy žádné vedlejší účinky při požití normálního množství.